Już w poniedziałek, 21 listopada 2011 roku o godzinie 9:00 czasu polskiego rozpocznie się nowa edycja konkursu organizowanego przez Google – Google Code-in. Tym, którzy już zadecydowali, że będą brali udział, polecam poczynić ostatnie przygotowania, a tym, którzy nie wiedzą czym jest Google Code-in – zaraz wyjaśnię co i jak.
Google Code-in jest konkursem organizowanym przez Google przeznaczonym dla uczniów w wieku od 13 do 18 lat. Jego główną ideą jest zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w projektach open-source oraz pomoc organizacjom, które za te projekty odpowiadają. Uczestnicy wykonują zadania, za które dostają punkty. Zadania mają różny poziom trudności – łatwy (1 punkt), średni (2 punkty) oraz trudny (4 punkty). Zadania muszą być przydzielone do jednej z poniższych kategorii:
- Kod: Pisanie lub poprawianie już napisanego kodu
- Dokumentacja: Tworzenie i edycja dokumentacji projektu
- Outreach: Zadania związane ze społecznością i marketingiem
- Zapewnienie jakości: Testowanie jakości kodu
- Badanie: Zadania związane z badaniem problemów i proponowaniem rozwiązań
- Trening: Zadania związane z pomocą oraz szkoleniem innych osób
- Tłumaczenie: Zadania związane z lokalizacją
- Interfejs: Zadania związane z interfejsem użytkownika – designem i interakcją
Po wykonaniu przynajmniej jednego zadania uczestnik konkursu otrzymuje certyfikat oraz koszulkę. Za każde trzy zadania przyznawane jest 100$, przy czym maksymalnie można zdobyć 500$ (czyli co najmniej 15 zadań). Poziom trudności zadań nie wpływa na wysokość nagrody pieniężnej. Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się wykonywać trudnych zadań. Za trudne zadania bowiem jest do zdobycia najwięcej punktów, które z kolei przydadzą się do zdobycia głównej nagrody – 10 osób, które zdobędą największą liczbę punktów wygrywają darmową wycieczkę wraz z rodzicem lub opiekunem do siedziby Google w Mountain View.
Warto powiedzieć, że jednocześnie można pracować tylko nad jednym zadaniem. Dodatkowo, trzeba również zaczekać na zatwierdzenie zadania przez mentora – dopiero wtedy można rozpocząć prace nad kolejnym. Uczestnicy nie są przypisani do określonej organizacji – można wykonywać zadania dla każdej z nich. Lista organizacji biorących udział w Google Code-in 2011 dostępna jest poniżej:
- Apertium
- FreeBSD
- GNOME
- Haiku
- Hedgewars
- KDE
- LimeSurvey
- MoinMoin
- OpenIntents
- OpenSUSE
- Parrot Virtual
- PySoy Game Engine
- RTEMS
- Sahana Foundation
- Sympy
- The Perl Foundation
- Tux4Kids
- VideoLAN
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Pozdrawiam i życzę powodzenia 🙂 Pamiętajcie – poniedziałek, godzina 9:00 🙂
Jeden komentarz
Google Code-in 2012: buuu… | m4txblog
[…] temu pisałem o Google Code-in 2011. Obiecałem również, że napiszę o następnej edycji tego konkursu, co też właśnie czynię. […]