Nigdy więcej Gadu-Gadu!

0

Tak, kolejny wpis z cyklu „Nigdy więcej…”. Zapraszam do czytania – bo jest o czym!

Gadu-Gadu to program, który jest używany przez miliony ludzi, i to nie tylko w Polsce. I choć tym razem jest to program darmowy, i tak jego cena jest wysoka.

O co chodzi?
O tym zaraz się dowiecie.

Przenieśmy się do 15 sierpnia 2000 roku…
Gadu-Gadu powstał z programu SMS Express, który wtedy nosił numerek wersji 2, w związku z czym pierwsza wersja GG nosiła wersję 3. Program był w ów czasach chwalony za możliwość wysyłania SMSów i szybkość działania. Był więc już jakby „ustawiony”, miał dobrą renomę, co gwarantowało późniejszy sukces (podobnie jak w przypadku Windowsa zresztą). Tak wyglądały początki programu spod znaku uśmiechniętego słońca.

Mijały lata i program się rozrastał. W wersji 4.9.3 dodano rozmowy głosowe (ciekawe, po co…), od 5 wersji zaś producent nie wprowadzał większych zmian i gdyby nie wtyczki, aktualnie program byłby drugi lub trzeci na liście najpopularniejszych komunikatorów.

W wersji 6 dodano niedziałający SSL, oraz masę różnych rzeczy, które już dawno oferowały takie wtyczki, jak np. PowerGG.

Reklamy stały się standardem. Dodawano wiele różnych zmian i funkcji, które alternatywne komunikatory oferowały lata temu. Każda kolejna wersja, od wersji 5 to ogromny postęp. Postęp wsteczny.

Gadu-Gadu niemal nic samemu nie wymyśliło. Dodano konferencje (Jabber), wideorozmowy (Skype), avatary (Jabber) i wiele innych. Dodano masę różnych nieprzydatnych badziewi: radio internetowe, opisy graficzne, producent zaś kombinuje tylko, gdzie jeszcze wcisnąć reklamę.

Ponadto program uruchamia się długo, pracuje mulasto, a na starszych komputerach może być wręcz niemożliwe jego uruchomienie.

„No dobra, ale o co chodzi z tym, że program jest płatny?”
No to jeszcze nie wiesz? Pobieranie reklam, opisów graficznych, czy innych takich w przypadku internetu z ograniczonym transferem kosztuje, a podsłuchanie rozmowy prowadzonej przez GG jest bardzo proste i takie coś może jednak słono kosztować…

Alternatywy

Jest ich całe mnóstwo: Miranda IM, AQQ, Tlen.pl, Pidgin, Kadu, a są one naprawdę dużo lepsze. Oferują wiele ciekawych funkcji, działają dużo szybciej i nie zamulają systemu. Warto je po prostu poznać i zmienić stare, beznadziejne Gadu-Gadu na coś lepszego.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>