M4txblog 2.0!

12

W dniu dzisiejszym, tj. 22 marca 2011 m4txblog wchodzi w nową erę. A dokładniej erę m4txbloga 2.0.

Przejście spowodowane było głównie sporą ilością nowości, jakie planowałem. W dniu premiery m4txbloga 2.0 chcę je nieco przybliżyć. Nowe rzeczy, które pojawiły się na m4txblogu 2.0 to:

  • Nowy styl Skeptical, przerobiony na HTML5 przeze mnie i przetłumaczony na język polski przez mojego kolegę podpisującego się nickiem Rhino
  • Blog w wersji angielskiej
  • Forum
  • Różne usprawnienia związane z działaniem bloga

Może się to nie wydawać dużo, ale jednak kosztowało mnie to dużo pracy i – cóż – wciąż jest w fazie testów. 😛 Postaram się to wkrótce poprawić. Wyjaśnię jeszcze nieco bardziej szczegółowo o wspomnianych nowościach:

  • Skeptical – wreszcie styl, który przechodzi przez walidator W3C (doczepia się jedynie do stylów CSS -moz- oraz -webkit-), działa mniej więcej poprawnie na IE, napisany jest w HTML5, co ma spore znaczenie dla ludzi niewidomych oraz botów wyszukiwarek internetowych, no i… Nie jest tak przepakowany JavaScriptem. 😛
  • M4txblog english – pisałem o tym już wcześniej, angielska wersja mojego bloga została napisana ze względu na fakt, że najpopularniejszym językiem na świecie jest język angielski, no i że większość ludzi go rozumie – nie tak jak Polski. 😛
  • Forum – nieco lepsze miejsce do udzielania się na temat moich projektów niż komentarze na blogu.
  • Usprawnienia pomagają mi nieco przy pisaniu wpisów i stron, skorzystałem ze statystyk Google Analytics, no i nie wiem… chyba tyle. 😛

Na pamiątkę jeszcze screen ze starej wersji:

Zapraszam więc do przekazania swoich opinii na temat m4txbloga 2.0! 🙂 A, tak btw – nowy m4txblog ma premierę dzisiaj, by uczcić fakt powstania finalnej wersji Firefoksa 4.0. 🙂

Zmiany na blogu i zapowiedź mBota 0.03

0

W ostatnich dniach pisałem głównie o Linuksie i o Microsofcie. Z wpisów o Linuksie można by się domyślać, że to koniec z aplikacjami pod Windowsa, będę pisał teraz tylko linuksowe oraz przeglądarkowe. To jednak niekoniecznie prawda.

…ale ponieważ w temacie są zmiany na blogu, to właśnie od nich zacznę.

Blog przeszedł kilka przemian, o których nie pisałem. Pierwszą z nich, wprowadzoną dawno, dawno temu jest zmieniony styl. Porzuciłem stary styl jQ na, moim zdaniem lepszy Atom. Jest według mnie ładniejszy i posiada kilka ciekawych efektów graficznych. Nie działa on niestety na przeglądarkach Internet Explorer 6 oraz 7 (na 8 nie sprawdzałem), a także na którejś wersji przeglądarki Google Chrome. Po IE się tego spodziewałem, ale Google? Cóż, mam nadzieję, że w następnych wersjach stylu będzie lepiej.

Następną zmianą jest wyłączenie rejestracji i usunięcie dodatku Avatars na rzecz Gravatara. Powód jest prosty – dzięki Gravatarowi nie musisz rejestrować się na moim blogu, a wystarczy jedynie rejestracja na stronie Gravatara, a ponadto Twój avatar będzie wyświetlany na innych blogach opartych na WordPressie (jeżeli podasz swój prawdziwy adres e-mail oczywiście), a także na innych stronach, np. Q&A stackoverflow (Btw., jeżeli jesteś programistą, polecam!).

Kolejną zmianą jest dodanie reCAPTCHy dla komentarzy z powodu pojawiającego się w ostatnich dniach spamu. ReCAPTCHA z pewnością rozwiąże ten problem.

To by było chyba na tyle, przejdźmy do mBota…

Główną zmianą w mBocie będzie zmiana WinAPI na GTK+. Oznacza to, że mBot pozostanie programem z GUI działającym zarówno w Linuksie, jak i Windowsie. Oprócz wieloplatformowości przynosi to też kilka innych zmian, takich jak uproszczenie kodu źródłowego, czy większe możliwości kontrolek. Do tych większych możliwości można zaliczyć np. pogrubienie nicku (tzn. „Ja” oraz „mBot”).

Nowy mBot będzie o wiele bardziej zaawansowany niż poprzednie wersje. Będzie znacznie lepiej udawał żywego człowieka i mam nawet zamiar wprowadzić uczenie się (jest to jednak jeszcze niepewne). Prawdopodobnie będzie również pisanie aktualnej godziny, gra w szubienicę oraz opowiadanie dowcipów. Przewidywana data? Grudzień 2010 lub styczeń 2011.

A, właśnie, byłbym zapomniał… Screen z aktualnej wersji uruchomionej w Linuksie:

Nie pozostaje Wam więc nic innego, jak tylko czekać!

Pozdro!