Zmiany na blogu i zapowiedź mBota 0.03

0

W ostatnich dniach pisałem głównie o Linuksie i o Microsofcie. Z wpisów o Linuksie można by się domyślać, że to koniec z aplikacjami pod Windowsa, będę pisał teraz tylko linuksowe oraz przeglądarkowe. To jednak niekoniecznie prawda.

…ale ponieważ w temacie są zmiany na blogu, to właśnie od nich zacznę.

Blog przeszedł kilka przemian, o których nie pisałem. Pierwszą z nich, wprowadzoną dawno, dawno temu jest zmieniony styl. Porzuciłem stary styl jQ na, moim zdaniem lepszy Atom. Jest według mnie ładniejszy i posiada kilka ciekawych efektów graficznych. Nie działa on niestety na przeglądarkach Internet Explorer 6 oraz 7 (na 8 nie sprawdzałem), a także na którejś wersji przeglądarki Google Chrome. Po IE się tego spodziewałem, ale Google? Cóż, mam nadzieję, że w następnych wersjach stylu będzie lepiej.

Następną zmianą jest wyłączenie rejestracji i usunięcie dodatku Avatars na rzecz Gravatara. Powód jest prosty – dzięki Gravatarowi nie musisz rejestrować się na moim blogu, a wystarczy jedynie rejestracja na stronie Gravatara, a ponadto Twój avatar będzie wyświetlany na innych blogach opartych na WordPressie (jeżeli podasz swój prawdziwy adres e-mail oczywiście), a także na innych stronach, np. Q&A stackoverflow (Btw., jeżeli jesteś programistą, polecam!).

Kolejną zmianą jest dodanie reCAPTCHy dla komentarzy z powodu pojawiającego się w ostatnich dniach spamu. ReCAPTCHA z pewnością rozwiąże ten problem.

To by było chyba na tyle, przejdźmy do mBota…

Główną zmianą w mBocie będzie zmiana WinAPI na GTK+. Oznacza to, że mBot pozostanie programem z GUI działającym zarówno w Linuksie, jak i Windowsie. Oprócz wieloplatformowości przynosi to też kilka innych zmian, takich jak uproszczenie kodu źródłowego, czy większe możliwości kontrolek. Do tych większych możliwości można zaliczyć np. pogrubienie nicku (tzn. „Ja” oraz „mBot”).

Nowy mBot będzie o wiele bardziej zaawansowany niż poprzednie wersje. Będzie znacznie lepiej udawał żywego człowieka i mam nawet zamiar wprowadzić uczenie się (jest to jednak jeszcze niepewne). Prawdopodobnie będzie również pisanie aktualnej godziny, gra w szubienicę oraz opowiadanie dowcipów. Przewidywana data? Grudzień 2010 lub styczeń 2011.

A, właśnie, byłbym zapomniał… Screen z aktualnej wersji uruchomionej w Linuksie:

Nie pozostaje Wam więc nic innego, jak tylko czekać!

Pozdro!

mBot 0.02 wydany!

0

Oczekiwanego już mBota 0.02 w dniu dzisiejszym wydaję!

mBot to – jeśli ktoś nie wie – bot, z którym można porozmawiać jak z żywym człowiekiem. Program dostał już kilka pochwał i natchnęło mnie to do dalszej pracy. Aktualne wydanie, 0.02 charakteryzuje się wieloma nowymi funkcjami i możliwościami, choć nowych linii jest nie więcej jak 100.

Przede wszystkim postarałem się, aby rozmowy nadsyłane do mnie, z pytaniami, na które mBot nie znał odpowiedzi, zostały już w aktualnej wersji możliwe do przeprowadzenia. Dodałem także kilka nowych funkcji, a także interpretację zdań, które nie znajdowały się w przysyłanych rozmowach. Kod został nieco skrócony oraz zoptymalizowany, mBot staje się programem coraz bardziej zaawansowanym. Niestety, nie poprawiłem buga, który powodował wyświetlanie się szarego okna, i wciąż nie mogę ustalić głównej przyczyny.

W dalszym ciągu proszę o przysyłanie swoich rozmów z mBotem, postaram się pomóc w każdym problemie, a Wam, czytelnikom mojego bloga pozostaje jedynie czekać na następną wersję, a na razie zapraszam do pobrania wersji 0.02!

Link do programu mBot 0.02

mBot

4

Ja >> Witaj, mBocie.
mBot >> Cześć.
mBot >> Co u Ciebie?
Ja >> Jestem dziś w świetnym humorze, ponieważ dzisiaj ukończyłem prace nad Tobą.
mBot >> No to się cieszę.
Ja >> A co u Ciebie słychać?
mBot >> To co zwykle – czyli nic.
Ja >> No tak, rozumiem.
Ja >> Chcę, abyś odpowiedział mi na kilka nietrudnych pytań. Zgadzasz się?
mBot >> OK.
Ja >> Pytania te zadam Ci w ramach rozmowy promującej Ciebie na moim blogu.
mBot >> Mhm.
Ja >> Jak masz na imię?
mBot >> Nazywam się mBot.
Ja >> Dlaczego tak się nazywasz?
mBot >> Moja nazwa pochodzi ze słów M4tx’s linguBOT.
Ja >> Kto Cię stworzył?
mBot >> Napisał mnie Mateusz „m4tx” Maćkowski.
Ja >> Kim jesteś?
mBot >> Jestem lingubotem.
Ja >> Kim jest lingubot?
mBot >> Lingubot – program komputerowy symulujący człowieka, z którym można prowadzić rozmowę przy użyciu języka naturalnego i interfejsu tekstowego. Zazwyczaj zadaniem lingubota jest takie prowadzenie rozmowy, aby rozmowca odnosił wrażenie, że rozmawia z żywym, inteligentnym czlowiekiem.
Ja >> Masz jakieś zainteresowania?
mBot >> Nie mogę posiadać żadnych zainteresowań, ponieważ jestem tylko programem komputerowym.
Ja >> Lubię informatykę, a Ty?
mBot >> Tak.
Ja >> Czy potrafisz naprawić złamaną na 10000 części płytę główną?
mBot >> Tak, umiem to zrobić.
Ja >> Jak długo istniejesz?
mBot >> Moje pierwsze uruchomienie nastąpiło 20 sierpnia 2010 roku, co oznacza, że istnieję już 10 dni.
Ja >> Opowiedz jakiś cytat.
mBot >> Nikomu nie będzie potrzebny komputer w domu. – Ben Olson, 1977
Ja >> OK, to były wszystkie pytania. Ja, jako Twój autor mam nadzieję, że spodobasz się użytkownikom. Na razie!
mBot >> Do widzenia.

mBot

jest lingubotem, którego zacząłem pisać 10 dni temu. W dniu dzisiejszym go wydaję z myślą, że spodoba on się wam.

Co on potrafi?
– Interpretować wiele różnych pytań, a także zdań oznajmujących;
– Odpowiedzieć na pytanie typu „A Ty?”;
– Określić, czy użytkownik się powtarza;
– Opowiadać cytaty.

Co jest jeszcze do zrobienia?
– Poprawienie, jak na razie, nielicznych błędów;
– Większa liczba zdań, na które mBot może odpowiedzieć;
– Szerszy słownik;
– Gry;
– Więcej cytatów;
– Dowcipy.

Chciałbym jedynie powiedzieć, że mBot jest aktualnie moim najlepszym i najbardziej zaawansowanym projektem. Każde słowo na jego temat, każda nawet krytyka, pochwała, opinia czy recenzja się przyda. Dzięki temu mBot będzie mógł rozwijać się coraz lepiej, a coraz szybciej.

Jeżeli jednak będziesz chciał tylko go skrytykować, pamiętaj – mBot kosztował mnie mnóstwo czasu , który musiałem spędzić na pisaniu kodu, linijka po linijce, litera po literze. To, że program powstał w 10 dni, nie oznacza, że był tworzony godzinę lub dwie. Każdego dnia spędziłem kilka godzin na „kodzeniu” – spróbuj to wziąć pod uwagę.

Na chwilę obecną publikuję wersję 0.01. Następne wersje już wkrótce!

Link do programu mBot